FC Opti: historia narodowej drużyny liderskiej, której nie powstrzymała nawet wojna Kijów

28.04.2023

Wydarzenia wojny rosyjsko-ukraińskiej zmieniły życie każdego z nas. Ale Ukraińcy, gdziekolwiek byli, udowodnili sobie i światu, że potrafią nie tylko przetrwać, ale i wygrać. Przykłady niezłomności i odporności naszych ludzi można znaleźć we wszystkich sferach naszego życia.

Dziś proponujemy zainspirować się historiami naszych chłopaków z klubu piłkarskiego Opti, którzy nie tylko nie przestali robić tego, co kochają, ale także osiągnęli nowe wyżyny.

Opti Football Club: Historia zespołu liderów

Drużyna piłkarska powstała w 2015 roku pod auspicjami marki „579”. Pod obecną nazwą Opti zespół gra już od ponad czterech lat, czyli od zmiany nazwy serwisu.

Przez pełne sześć lat od jej istnienia w drużynie piłkarskiej Opti gra ponad 150 piłkarzy z całego kraju. Zespół amatorski stał się doskonałym poligonem dla młodych sportowców. Karierę w sporcie zawodowym rozpoczęło już 6 piłkarzy, którzy w różnych latach grali w kadrze na poziomie amatorskim.

FC Opti początkowo brał udział w amatorskiej lidze AFL w formacie 8/8. W turnieju drużynie udało się odnieść sukces, zajmując czwarte i drugie miejsce w tabeli turniejowej w różnych latach.

Już w 2017 roku drużyna odniosła swój pierwszy sukces — wygrała mistrzostwo lewego brzegu (Kijów), po czym tysiące zawodników i sympatyków sportu dowiedziało się o drużynie.

Pierwsze osiągnięcie pozwoliło zespołowi awansować w klasie, a później zająć trzecie miejsce w ekstraklasie FAS według wyników sezonu 2018-2019.

Od tego momentu reprezentacja narodowa stale dodawała do swojej listy trofeów. Tym samym FC Opti wygrało mecze przejściowe i zostało pełnoprawnym członkiem FAS Premier League, w której zajęło 6 miejsce.

Po krótkiej przerwie w 2020 roku Opti z powodzeniem wrócił do gry i zajął 2 miejsce w lidze KSL (Winter Cup 5/5). Już w 2021 roku drużyna zajęła drugie miejsce w lidze KSL (Winter Cup 5/5), a wiosną tego samego roku – wygrała KSL Spring Cup 5/5.

FC Opti podczas wojny totalnej: rozegraj wszystko

Oczywiście wraz z rozpoczęciem wojny na pełną skalę życie piłkarzy i działalność lig piłkarskich uległy radykalnej zmianie. Wśród zawodników drużyny FC OPTI jest 4 żołnierzy, którzy obecnie bronią naszej ojczyzny przed najeźdźcami.

Ale mimo wszystko zespół brał czynny udział w publicznych akcjach pomocy ofiarom militarnych konsekwencji.

Z czasem, kolektywną decyzją, zespół FC OPTI rozpoczął aktywny system treningowy pod kątem dalszego udziału w przyszłych rozgrywkach.

W sezonie piłkarskim 2022 amatorska drużyna piłki nożnej wzięła udział w 4 turniejach w każdej drużynie zajęła I miejsce.

Do osiągnięć zespołu należą również złote medale w dwóch kolejnych turniejach V9Ky Ukraina w formacie 8x8, chłopcy odnieśli wszystkie zwycięstwa w dwóch turniejach i przegrali tylko raz, co pozwoliło im pewnie zdobywać trofea.

Wtedy drużyna postanowiła spróbować swoich sił w turnieju KSL w wyższej lidze prawobrzeżnej, gdzie w debiutanckim sezonie pewnie zajęła pierwsze miejsce.

Drużyna wzięła również udział w charytatywnym turnieju wsparcia żołnierzy Sił Zbrojnych w formacie 5x5, w którym zdobył puchar i złote medale oraz podziękowania dla Serhija Klymenko za osobisty wkład i rozwój amatorskiej piłki nożnej w Kijowie .

Wśród ostatnich nagród zespół zdobył złote medale i trofeum w turnieju DAFL, który odbył się przy wsparciu władz miasta Kijowa. Najlepszymi zawodnikami drużyny zostali Serhij Kłymenko, Władysław Tkaczenko i Maksym Szeludko.

Wiosną 2023 roku nasi zawodnicy ustanowili ligowy rekord strzelonych bramek, wygrywając z wynikiem 24:0.

W najbliższym czasie chłopcy mogą wziąć udział w Lidze Półzawodowej Obwodu Kijowskiego.